بیصدا

بیصدا

اخبار جدید در حوزه فناوری اطلاعات
امروز: دوشنبه , ۶ بهمن , ۱۳۹۹
X
تبیین مفهوم بسیج و بسیجی

تبیین مفهوم بسیج و بسیجی

حجت الاسلام و المسلمین سید رضا حسینی در یادداشتی به مفهوم بسیج و بسیجی در سپهر اندیشه مقام معظم رهبری، حضرت آیه الله العظمی امام خامنهای(دام عزه) پرداخت.

به گزارش خبرگذاری بیصدا، سیدرضا حسینی طی یادداشتی تحت عنوان «تبیین مفهوم بسیج و بسیجی» نوشت: ضمن تبریک هفته پربرکت بسیج به همه ملت بزرگ ایران، بسیجیان عالم و امام و مقتدای بسیجیان، حضرت امام خامنهای(ادام الله ظله الشریف) و تقدیم سلام و صلوات به ارواح مطهره شهدای عزیز بسیجی و امام شهیدان، خمینی کبیر(سلام الله علیه)، و طلب صحّت، سلامت، عافیت و بهترین اجر و پاداش برای جانبازان و ایثارگران ارجمند بسیج؛ مناسب اسب در این ایام نورانی، نگاه مجددی به مفهوم بسیج و بسیجی در سپهر اندیشه مقام معظم رهبری، حضرت آیه الله العظمی امام خامنهای(دام عزه) داشته باشیم.

این کلمات متبرّک را، به تمام ملت بزرگ و بسیجی ایران عزیز اسلامی تقدیم نموده؛ امیدوارم سعادت بسیجیبودن در رکاب حضرت صاحب العصر و الزمان(ارواحنا فداه)، نیز نصیب همه گردد. آمین

تبیین مفهوم بسیج:

ابتدا لازم است مفهوم بسیج را از نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، بررسی و تبیین نماییم:

الف) بسیج، چه هست؟
بسیج‏ یعنى:‏ مجموعه‏ى بهترین عناصر یک کشور. (بیانات سال‏۱۳۸۶- ص ۱۵۸)
بسیج نماد حضور ملى و مقاومت ملى و آگاهى یک ملت است؛ آن هم آگاهى همراه با تحرک، همراه با معنویت و همراه با اخلاص. (بیانات سال‏۱۳۸۴- ص ۱۵۲)

بسیج‏ یعنى‏ حرکت عظیم ملت ایران، همراه با آگاهى؛ احساس آمیخته‏ى با عقلانیت؛ حرکت و عمل آمیخته‏ى با مبناى فکرى؛ عمل‏گرایى همراه با آرمان‏گرایى و دیدن افق‏هاى دوردست. (بیانات سال‏۱۳۸۴- ص ۱۵۲)
لُب و لباب و مظهر خالص و کامل این حرکت هم[حرکتى که از اول انقلاب تا امروز در جهت ایجاد یک بناى رفیع اجتماعىِ مبتنى بر هدایت دین و انگشت اشاره‏ى قرآن، در کشور ما انجام مى‏گیرد، تداوم همان حرکت ائمه(علیهم‏السّلام) است] از اول انقلاب تا حالا، بسیج بوده است.(۰۷/۰۹/۱۳۸۴) 
آنجایى که بسیج بود، روحیه و معنویت هم بود؛ طبعاً ایستادگى و مقاومت هم بود و بر اثر آن همه، پیروزى هم نصیب مى‏شد. یعنى حضور بسیج‏؛ یعنى‏ جوانان بااخلاص.(بیانات سال‏۱۳۸۴- ص ۱۵۲)
جوانهاى کم سال تا پیران کهنسال در آن[بسیج] شرکت دارند. (بیانات سال‏۱۳۸۴- ص ۱۵۲)
زن و مرد، در آن[بسیج] حضور دارند. (بیانات سال‏۱۳۸۴- ص ۱۵۲)
همه‏ى اقوام ایرانى، همه‏ى اصناف گوناگون ملى در سطوح مختلف فکرى از انسانهاى نخبه‏ى برجسته‏ى ممتاز در میان اهل علم و دانشجویان تا جوانهاى فعال و پُرشور صحنه‏هاى دیگر، همه در بسیج جمع‏اند. (بیانات سال‏۱۳۸۴- ص ۱۵۲)
هسته‌های علم و معرفت و سیاست، انجمنهای گوناگون [انجمنهای اسلامی، جامعه‏ی اسلامی، جنبش عدالتخواهی، بسیج دانشجوئی، ده‌ها مجموعه‏ی جوان، که با نامهای گوناگون در دانشگاه‌ها، در دبیرستانها مشغول فعالیتند؛ هر کدام از اینها‌ یک برگ زرین برنده‏ای هستند از تلاش ملت ایران]؛ اینها را باید تقویت کنیم. این می‌شود بسیج ‌یک ملت.(۹/۸/۱۳۸۶) 
بسیج‏، یعنى‏ حضور بهترین و بانشاطترین و باایمان‏ترین نیروهاى عظیم ملت، در میدانهایى که براى منافع ملى و براى اهداف والا، کشورشان به آن‏ها نیاز دارد.(بیانات سال‏۱۳۷۹- ص ۱۰۶)
بسیج‏، یعنى‏ نیروى کارآمدِ کشور براى همه‏ى میدانها.(بیانات سال‏۱۳۷۷- ص ۱۸۴)
بسیج‏ یعنى:‏ بهصحنهآمدن و بهمیدانآمدن. چه میدانى؟ میدان چالش‏هاى حیاتى و اساسى.(بیانات سال‏۱۳۸۴- ص ۸۸)
آن وقتى هم که هویّت ملى و سیاسى یک ملت مورد مناقشه قرار مى‏گیرد؛ جاى بهمیدانآمدن است.(بیانات سال‏۱۳۸۴- ص ۸۸)
آن وقتى هم که به فرهنگ و اعتقادات و باورهاى ریشه‏دار یک ملت، اهانت مى‏شود و آن را تحقیر مى‏کنند؛ جاى بهمیدانآمدن است.(بیانات سال‏۱۳۸۴- ص ۸۸)
از بزرگترین مسئولیتهاى یک مجموعه‏ى بسیج در کشور، این است که از هویّت ملى و دینى پاسدارى مى‏کند؛ و باید پاسدارى کند. (بیانات سال‏۱۳۸۰- ص ۱۵۷)
بسیج در یک کشور، معنایش آن زمره‏اى است که حاضرند این پرچم افتخار را بر دوش بکشند و برایش سرمایه‏گذارى کنند؛ که آسان هم نیست.(بیانات سال‏۱۳۷۹- ص ۱۰۶) 
طبیعى است که عناصر «بسیج‏»؛ یعنى‏ همان نیروىِ عظیمِ خروشان و زبده ملت مؤمن، در مقابل دشمن و ایادى او مى‏ایستد.(بیانات سال‏۱۳۷۴- ص ۱۱۸)
بسیج‏، یعنى‏ متن ملت و همه آحاد مؤمن و یک حقیقت گسترده در تمام زوایاى جامعه.(بیانات سال‏۱۳۷۴- ص ۱۱۷)
بسیج‏ یعنى‏ متن مردم؛ آن مردمى که مى‏توان امید دفاع از انقلاب را از آن‏ها داشت. این مردم، کجا هستند؟ این مردم، در اداره و مدرسه و دانشگاه و حوزه و دکان و … هستند.(بیانات سال‏۱۳۶۹- ص ۳۰۵)
بسیج‏، یعنى‏ مجموعه‏ى آحاد ملت؛ آن‏هایى که مى‏توانند دفاع کنند.(بیانات سال‏۱۳۶۹- ص ۳۳۷)
بسیج معنایش این است که دستگاه‏هاى مسئول کشور براى بازکردن گره‏هاى بزرگ، براى برداشتن قدمهاى بلند و براى دفاع از کشور، فقط به سازمانهاى رسمى و دولتى تکیه نکنند. در جنگ، ما سازمانهاى مسلّح نیرومندى داریم؛ ارتش و سپاه را داریم؛ اما آن روزى که میدان دفاع از مرزهاى کشور یا از استقلال کشور یا از سربلندى کشور مطرح باشد و باز بشود؛ این فقط سازمانهاى رسمى نیستند که وارد میدان مى‏شوند؛ بلکه آحاد ملت به این‏ها کمک مى‏کنند و وارد میدان مى‏شوند؛ همچنان که در طول این بیست سال در دوران جنگ و قبل از جنگ و بعد از جنگ، وارد شدند.(بیانات سال‏۱۳۷۹- ص ۱۰۶)
بسیج، آن روز از مرزهاى نظامىِ جغرافیایى کشور دفاع کرد و در میدان رزم، توانست خود را نشان دهد؛ اما مگر مرزهاى دفاعى انقلاب، فقط به مرزهاى جغرافیایى منحصر مى‏شود؟(بیانات سال‏۱۳۸۰- ص ۱۵۷)
بسیج‏، یعنى‏ کلّ نیروهاى مؤمن و حزب‏اللّهى کشور ما. اینکه امام گفتند «بسیج بیست میلیونى»، یعنى این.(بیانات سال ‏۱۳۶۹- ص ۳۱۴)
بسیج‏ یعنى همین پایگاههاى مقاومت.(بیانات سال‏۱۳۶۹– ص ۳۱۳)

ب) بسیج، چه نیست؟!
بسیج مرز سِنّى نمى‏شناسد؛ بسیج مرز جنسى نمى‏شناسد؛ بسیج مرز صنفى و مرز جغرافیایى و قومى نمى‏شناسد.(بیانات سال‏۱۳۸۴- ص ۱۵۲)
بسیج حدّ و مرز ندارد. (آذر۱۳۸۲)
بسیج، عبارت از چند هزار آدم در هر شهر نیست.(بیانات سال ‏۱۳۶۹- ص ۳۱۴)
شما مردم را به چند قشر تقسیم کنید. در میان این‏ها، آدم‏هاى از کار افتاده هست، آن‏ها هیچ؛ آدم‏هاى لاابالى هست، آن‏ها هیچ؛ آدم‏هاى کم انگیزه هست، آن‏ها هیچ؛ بچه‏هاى کوچکِ نرسیده به حد انگیزه هستند، آن‏ها هیچ؛ سر و ته قضیه را که زدید، آن لُبّ مطلب، بسیج است. (بیانات سال‏۱۳۶۹- ص ۳۰۵)
بسیج در واقع عبارت است از همه‌ی ملت، الا ما شذّ و ندر، یا الا ما خرج. (۲/۶/۱۳۸۴)
همه‏ى … قشرهاى مختلف ما[بسیجی هستند]؛ مگر من شذّ و ندرى که دل به زندگیهاى رنگ و لعابىِ دروغین غرب بسته باشند.(برداشت از بیانات سال‏۱۳۷۷- ص ۱۸۶)
بسیج را نباید در نیروی مقاومت بسیج، خلاصه کرد. (۲۱/۸/۱۳۸۰)
بسیج، نیروى خاصى در قبال نیروهاى دیگر نیست. یعنى این‏طور نیست که ما بگوییم یک نیروى زمینى داریم، یک نیروى هوایى داریم، یک سپاه داریم، یک ارتش داریم، یک بسیج هم داریم. اگر این‏طور بگوییم، بسیج را کوچک کرده‏ایم.(۱/۹/۱۳۶۹)
درست است که ما در سپاه، اسم این نیرو را نیروى مقاومت گذاشتیم؛ اما معنایش این نیست که این نیرو، عِدل نیروهاى دیگر است. این، در شکل سازمانى است. حقیقت قضیه‏ى بسیج، بیش از این‏هاست. (بیانات سال‏۱۳۶۹- ص ۳۰۵)
وقتى مى‏گوییم «بسیج»، مراد ما فقط یک مجموعه‏ى نظامى و مُلبّس به لباس نظامى و آموزش‏هاى نظامى نیست.(بیانات سال‏۱۳۸۴- ص۲۳۱)
بسیج لزوماً یک سازمان نظامى نیست؛ یعنى حتماً سازمان نظامى نیست. بسیج‏، یعنى‏ مردم. من هم ممکن است عضو بسیج باشم؛ اما نظامى نیستم.(بیانات سال‏۱۳۷۷- ص ۴۸)
بعضى کسان خیال مى‏کنند که «بسیج» یک سازمان نظامى، مثل سازمانهاى نظامى دیگر یعنى ارتش و سپاه است؛ این خطاست.(بیانات سال‏۱۳۷۷- ص ۱۸۴)
بسیج، یک سازمانِ مشخّصِ رزمى- مثل دیگر سازمانها- نیست.(بیانات سال‏۱۳۷۴- ص ۱۱۷) 

تبیین مفهوم بسیجی:
همه‏ى نیروهاى مؤمنِ پرانگیزه‏ى باشورِ با توان در جامعه‏ى اسلامى اعم از زن و مرد، عضو بسیجاند. توقع شما از بسیج، کمتر از این است؟(بیانات سال‏۱۳۶۹- ص ۳۰۵)
کلّ نیروهاى مؤمن و حزب‏اللهى کشور ما، بسیج محسوب مى‏شوند؛ تا چشم دشمنان کور بشود!(بیانات سال ‏۱۳۶۹- ص ۳۱۴)
آن عنصر دلسوزى که کشور را متعلق به خود مى‏داند؛(بیانات سال‏۱۳۸۶- ص۴۰)
آینده را وابسته‏ى به تلاش خود مى‏داند؛(بیانات سال‏۱۳۸۶- ص۴۰)
نگران است؛ چون صاحبخانه است.(بیانات سال‏۱۳۸۶- ص۴۰)
هر جوانى که بداند و بفهمد و بخواهد که در راه استقلال و آزادی و آبادی کشورش تلاش کند؛ و نقش و مسئولیت بر عهده بگیرد.(برداشت از بیانات سال‏۱۳۸۶- ص ۱۴۹) 
عنصر مؤمن انقلابى علاقه‏مند به سرنوشت میهن، علاقه‏مند به سرنوشت کشور و یک فرد فداکار.(بیانات سال‏۱۳۷۱- ص ۷۸)
بسیج‏ یعنى همین نیروهاى جوان و پُرشور.(بیانات سال‏۱۳۶۹– ص ۳۱۳)
همین جوانانى که در طول تاریخ ما از اول اسلام تا امروز، نظیرشان را به این زیادى در هیچ دوره‏یى نداشته‏ایم.(بیانات سال‏۱۳۶۹– ص ۳۱۳)
همین جوانانى که در عین جوانى و شور جوانى، به جاى اینکه مثل جوانان بى‏درد و جوانان معمول همه‏ى مناطق عالم، دنبال عیش و عشرت و عیاشى باشند؛ دنبال احساس تکلیف و خدمت به خلق و تلاش و کار براى آرمان‏ها و هدفها و دفاع از اسلامند.(بیانات سال‏۱۳۶۹– ص ۳۱۳)
همین جوانانى که با قرآن مأنوسند.(بیانات سال‏۱۳۶۹– ص ۳۱۳)
همین جوانانى که نماز و عبادتشان، پدران و مادران پیر را به شگفتى و تعجب وادار مى‏کند. خانه‏ى هر شهید که پا گذاشتیم؛ اغلب پدران و مادران آن‏ها گفتند که ما دین را از این جوانمان یاد مى‏گرفتیم! (بیانات سال‏۱۳۶۹– ص ۳۱۳)
کسى که مقدورات و امکان خود را، در راه هدف‏هاى عظیم این ملت به میدان مى‏آورد.(بیانات سال‏۱۳۸۴- ص۲۳۱)
خود را سهیم مى‏کند.(بیانات سال‏۱۳۸۴- ص۲۳۱)
خود را مسئول مى‏داند.(بیانات سال‏۱۳۸۴- ص۲۳۱)
کسانى که اگر جان لازم باشد، مى‏دهند؛(بیانات سال‏۱۳۷۹- ص ۱۰۶)
اگر مال لازم باشد، مى‏دهند؛(بیانات سال‏۱۳۷۹- ص ۱۰۶)
اگر حضور به تن و جسمشان لازم باشد، آن را حاضر مى‏کنند؛(بیانات سال‏۱۳۷۹- ص ۱۰۶)
اگر بحث سازندگى باشد، پا وسط میدان مى‏گذارند؛(بیانات سال‏۱۳۷۹- ص ۱۰۶)
اگر بحث دفاع باشد، در وسط میدان مى‏آیند؛(بیانات سال‏۱۳۷۹- ص ۱۰۶)
اگر لازم باشد براى هدفهاى کشور، خود را از لحاظ علمى آماده کنند، این کار را مى‏کنند؛(بیانات سال‏۱۳۷۹- ص ۱۰۶)
هرچه هدفهاى والا از آن‏ها بخواهند؛ حاضرند آن را تقدیم بکنند.(بیانات سال‏۱۳۷۹- ص ۱۰۶)
هریک از آحاد ملت که در هرجایى که به حضور او نیاز هست، آماده باشد.(بیانات سال‏۱۳۸۰- ص ۱۵۷)
هر جا و در هر زمانى به شما نیاز هست، آنجا حاضر باشید. … البته بعضى‏ها صددرصد بسیجى‏اند؛ بعضى صددرصد نیستند: نود درصد، هشتاد درصد.(بیانات سال‏۱۳۸۶- ص۴۲)
همیشه بهترین و خالص‏ترین و شرافتمندترین و پُرافتخارترین انسانها، این خصوصیات را دارند. (بیانات سال‏۱۳۷۹- ص ۱۰۶)

تبیین مفهوم فراگیرشدن بسیج:
همت ما، عشق ما، امید ما این است که این مجموعه(بهترین عناصر یک کشور) فراگیر باشد؛ همه‏ى افراد این ملت بزرگ را در بر بگیرد.(بیانات سال‏۱۳۸۶- ص ۱۵۸)(۵/۹/۱۳۸۶)
بسیج در واقع عبارت است از همه‌ی ملت، الا ما شذّ و ندر، یا الا ما خرج. (۲/۶/۱۳۸۴)
بسیج، همه‌ی ملت ایران است الا ما شذّ و ندر… . (۲/۶/۱۳۸۴)
همه‏ى جوانان ما، پیران ما، دانشجویان ما، روحانیون ما، بزرگان ما، کوچکان ما و قشرهاى مختلف ما … که فهمیده‏اند سعادتشان در این است که اسلام را با بصیرت و با روشن‏بینى و خردمندى بفهمند و آن را به کار گیرند.( برداشت از بیانات سال‏۱۳۷۷- ص ۱۸۶)
بسیج‏، یعنى‏ مردم. غیر از این است؟ … آن لُبّ مطلب، بسیج است. (بیانات سال‏۱۳۶۹- ص ۳۰۵)
وقتى مى‏گوییم «بسیج»، مراد ما فقط یک مجموعه‏ى نظامى و مُلبس به لباس نظامى و آموزش‏هاى نظامى نیست؛ بلکه بسیج‏، یعنى‏ مجموعه‏ى انسان‏هایى که نیروى خودشان را به میدان مى‏آورند تا در جهاد عمومى کشور و ملتشان، در جهت رسیدن به قله‏ها، فعال باشند و با آن‏ها همکارى کنند و در کارشان سهیم باشند.(بیانات سال‏۱۳۸۴- ص۲۳۱)
بسیج را نباید در نیروی مقاومت بسیج، خلاصه کرد. نیروی مقاومت بسیج، با فعالیت و ابتکار و حضور خود، مانند لوکوموتیوی است که قطار عظیم بسیج ملت ایران را، به پیش می‌راند؛ بنابراین دامنه‌ی بسیج، خیلی وسیعتر از نیرو‌ی مقاومت بسیج است.(۲۱/۸/۱۳۸۰)
ما … یک بسیج عظیم ملی هم داریم که در تمام بخشها و قشرها هستند؛ ممکن است اینها داخل نیروی مقاومت بسیج هم نباشند.(۲۱/۸/۱۳۸۰)
در میان جوانان، هر کس که این احساس مسؤولیت و این احساس علاقه به اهداف را، همراه با اخلاص در وجود خود حس می‏کند، او بسیجی است؛ چه در نیروی مقاومت باشد، چه نباشد؛ چه رسماً کارت بسیج گرفته باشد، چه نگرفته باشد.(۲۹/۷/۱۳۷۹)

الف) ضرورت فراگیرشدن بسیج:

اگر در کشوری نوای دلنشین تفکر بسیجی طنین انداز شد؛ چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد شد؛ و الا هر لحظه باید منتظر حادثه ماند. حضرت امام خمینی(ره) (صحیفه نور- جلد ۲۱- صفحه ۵۳)
هیچ ملت باشرفى، از وجود مجموعه‏ى بسیجى در درون خود، بى‏نیاز نیست.(بیانات سال‏۱۳۸۴- ص ۸۹)
بسیج با سرنوشت انقلاب سروکار دارد. اگر بسیج، قوى و کارآمد شد و گسترش پیدا کرد و همان‏طور که عرض کردیم پایه‏اش مستحکم بود؛ هیچ قدرتى در دنیا، هرچه هم توطئه کنند، هرچه هم با یکدیگر همدست بشوند، قادر نخواهند بود نسبت به این کشور و این انقلاب، کمترین چشم زخمى وارد کنند.(۱/۹/۱۳۶۹)
اگر نیروى بسیج‏ یعنى‏ نیروى نظامى مردم را کم گرفتیم؛ آن‏وقت جاى نگرانى و اشکال است.(بیانات سال‏۱۳۶۹- ص ۳۰۶)
ما میگوئیم بیست میلیون، اما در واقع، بسیج، ده‌ها میلیون بیشتر از این تعدادها و مقدارها باید باشد. (۵/۹/۱۳۸۶)
اگر این کار[ فراگیر شدن بسیج] انجام شد؛ این انقلاب، بیمه‏ی بیمه است.(۱/۹/۱۳۶۹)

ب) تکلیف مسئولان سپاه و بسیج در این راستا:
بسیج حدّ و مرز ندارد؛ و عرض و طول بسیج، همان عرض و طول همهی کشور است. … این، طبعاً مسئولیت شماها را سنگین می‌کند.(آذر۱۳۸۲)
همه‏ی این جوانانی که شما در خیابانها می‏بینید مشغول زندگیاند و دنبال کار خودشانند؛ باید در دلتان آنها را یک بسیجی بالقوه فرض کنید؛ و بسیج بشوید برای این‏که آنها را جذب کنید.(۱/۹/۱۳۶۹)
… شما باید کاری کنید که آن عده‌ای که می‌توانند توی میدان باشند؛ به داخل مجموعه‌ی بسیج بیایند و سازماندهی بشوند.(۲/۶/۱۳۸۴) 
تشکیلات بسیج‏[یعنى‏ هیئت رئیسه و مدیران و مسئولان بسیج]، باید آن‏چنان ظریف عمل کنند که بتدریج بتوانند همه‏ى آحاد مستعد کشور را، داخل در خیمه‏ى بسیج کنند.(بیانات سال‏۱۳۶۹- ص ۳۰۵) 
بسیج، در واقع عبارت است از همهی ملت… . فکری بکنید که این حضور همگانی تأمین بشود.(۲/۶/۱۳۸۴)
والسلام علی عبادالله الصالحین
مرکز راهبردی فرمانده معظم کل قوا در امور سپاه و بسیج
 هفته بسیج ۱۳۹۹

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرا : وین تم
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت نشریه است