بیصدا

بیصدا

اخبار جدید در حوزه فناوری اطلاعات
امروز: دوشنبه , ۵ مهر , ۱۴۰۰
X
دور زدن معافیت‌های مالیاتی درمنطقه آزاد کیش بی‌معنی و کذب است

دور زدن معافیت‌های مالیاتی درمنطقه آزاد کیش بی‌معنی و کذب است

مدیرعامل جامعه بازاریان کیش گفت: طبق ماده ۲۷۳ مالیاتی و ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره امور مناطق آزاد فعالیت در این مناطق تا ۲۰ سال پس از اخذ مجوز فعالیت، معاف از مالیات است، بنابراین دور زدن معافیت‌های مالیاتی امری بی‌معنی است.

به گزارش خبرگذاری بیصدا از کیش، پیرو انتشار خبری در خبرگذاری بیصدا در خصوص دور زدن معافیت مالیاتی مناطق آزاد با دستگاه های پوز بانکی، رحمان سادات نجفی مدیرعامل جامعه بازاریان کیش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کیش گفت: در جزیره کیش طبق ماده ۲۷۳ سازمان امور مالیاتی کشور و ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره امور مناطق آزاد فعالیت افراد در محدوده منطقه آزاد تا ۲۰ سال پس از اخذ مجوز فعالیت، معاف از مالیات است، بنابراین دور زدن معافیت های مالیاتی امری بی‌معنی است.

وی افزود: در مراکز تجاری و بازارهای جزیره کیش فروشگاه‌ها پس از اخذ مجوز فعالیت اقتصادی، امکان دریافت پایانه‌های فروشگاهی را خواهند داشت و شعب بانک‌ها نیز بر انجام تراکنش این دستگاه ها در جزیره کیش نظارت دارند.

سادات نجفی اظهار داشت: با وجود معافیت مالیاتی ۲۰ ساله در مناطق آزاد، طبق بند “ت” ماده ۳۱ قانون رفع موانع تولید مصوب سال ۱۳۹۴ تمامی فعالان اقتصادی برای استفاده از معافیت ها ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی شدند و این طرح از آغاز سال۹۵ اجرایی شده است. بنابراین تمامی معاملات فعالان اقتصادی جزیره در این اظهارنامه ثبت خواهد شد.

مدیرعامل جامعه بازاریان کیش که نماینده بند ۳ ماده ۲۴۴ قانون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور است با بیان اینکه در متن خبر مذکور به استفاده از دستگاه‌های پز اخذ شده در مناطق آزاد برای نقل و انتقال وجوه در خارج از این مناطق اشاره شده تاکید کرد: این امر امکان‌پذیر نیست چراکه فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان کیش به سبب ثبت معاملات خارج از محدوه مناطق آزاد در سامانه جامع مالیاتی کشور، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده هستند و در این موارد نه تنها از پرداخت مالیات معاف نبوده بلکه امکان گریز از مالیات را هم نخواهند داشت.

سادات نجفی افزود: با توجه به درج اطلاعات خرید و فروش سالیانه در اظهارنامه های مالیاتی کیش، چنانچه این موارد در گزارش ذکر نشود قابل پیگیری خواهد بود.

لازم به ذکر است که برخی از مدیران شرکت های psp مانند شرکت کارت اعتباری ایران کیش، سامان کیش، به‌پرداخت ملت، پرداخت الکترونیک پارسیان که در این جزیره فعالیت می کنند نیز در گفت‌وگو با روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش امکان دور زدن معافیت های مالیاتی با دستگاه های پز را مردود دانستند.

به گفته روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، مسئولان این شرکت ها عنوان کردند که همه فعالان اقتصادی و صاحبان صنوف مختلف در سامانه اداره دارایی، اطلاعات واحد صنفی خود را ثبت و سپس شماره پایانه دریافت کرده‌اند و سالانه اظهارنامه مالیاتی تنظیم و به اداره دارایی تحویل می دهند و برخی صنوف خاص نیز مانند پزشکان و یا وکلا هم می بایست جهت دریافت مجوز فعالیت در سایت اداره دارایی نام نویسی کرده و کد دریافت کنند.

ضمن اینکه تمامی متقاضیان دریافت دستگاه‌های پز هنگام مراجعه به شرکت های psp در دو بخش اطلاعات شخصی و صنفی، تعیین هویت می شوند. در این روند نخست ارائه مدارک شخصی از جمله کارت ملی و شناسنامه فرد و سپس مجوز فعالیت اقتصادی و کد کارگاه الزامی است.

لازم به ذکر است احتمال اینکه شرکت ها و موسسات ثبت شده در جزیره کیش از دستگاه های پز که با ارائه مجوز فعالیت اقتصادی در این منطقه دریافت کرده اند جهت معاملات خود در سرزمین اصلی استفاده کنند بسیار اندک و در حقیقت صفر است چراکه هر دستگاه کد شعبه مشخصی داشته و محل اصلی استفاده از خدمات در جزیره کیش تعیین شده است. حال چنانچه این دستگاه ها بیشتر از چند روز در طول یک ماه از جزیره خارج شوند به خودی خود ارتباط آن با سیستم ماهواره‌ای و دسترسی به حساب های بانکی قطع شده و غیر قابل استفاده خواهند بود. بانک ها نیز در روند نظارت بر تراکنش دستگاه‌های پز، این مهم را مد نظر دارند.

در بازرسی های ماهیانه نیز چنانچه کد شعبه برای هر دستگاه پز با اطلاعات محل استقرار آن که در سوابق متقاضی درج شده متفاوت باشد در بخش تغییر آدرس ثبت شده و شرکت‌های PSP بر انطباق استقرار دستگاه پز در محل اعلام شده نظارت می‌کنند.

دستگاه های پز در ناوگان حمل و نقل عمومی کیش نیز تنها با ارائه معرفی‌نامه معتبر آژانس ها و کارت تردد به رانندگان تحویل داده می شود و تراکنش ها در جزیره کیش خواهد بود.

انتهای پیام/۸۸۰۶۰

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرا : وین تم
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت نشریه است