بیصدا

بیصدا

اخبار جدید در حوزه فناوری اطلاعات
امروز: سه شنبه , ۴ آذر , ۱۳۹۹
X
فارس من| محقق همدانی: قادرم در کمتر از یک سال کرونا را ریشه‌کن کنم/ وزارت بهداشت دارویم را بررسی کند

فارس من| محقق همدانی: قادرم در کمتر از یک سال کرونا را ریشه‌کن کنم/ وزارت بهداشت دارویم را بررسی کند

اسماعیل قادری، محقق همدانی، می‌گوید «توانسته داروی درمان کرونا را تولید کند، ضمن اینکه این دارو امتحان خود را پس داده و در درمان تعداد بسیاری از بیماران موثر بوده اما وزارت بهداشت آن را بررسی نمی‌کند»، موضوعی که کاربران فارس من نیز این موضوع و لزوم بررسی این دارو را مطالبه کرده‌اند.

خبرگذاری بیصدا ـ همدان، موضوع «درخواست شفاف‌‌سازی داروی بومی کرونا» یکی از موضوعاتی است که در سامانه فارس من درج شده است، کاربران در این سوژه درخواست ورود وزارت بهداشت به بررسی این داروی بومی که توسط اسماعیل قادری، محقق همدانی ساخته شده، را دارند.

برای ارائه اطلاعات کامل به مخاطبان با این محقق به گفت‌وگو نشستیم که در زیر می‌خوانید.

فارس: آقای قادری، لطفا قبل از اینکه وارد بحث داروی کرونا شدیم خود را معرفی کنید و کمی از سابقه کارتان برایمان بگویید

بسم الله الرحمن رحیم، «فیض روح القدس ار باز مدد فرماید. دیگران هم بکنند آن چه مسیحا می‌کرد»

اسماعیل قادری هستم، اهل یکی از شهرهای کوچک همدان به نام مریانج، تحصیلات ابتدایی را در این شهر تمام کردم،  دیپلم را همدان گرفتم و بعد رشته شیمی دانشگاه مشهد قبول شدم و آنجا تحصیلاتم را ادامه دادم. با رتبه‌ای که داشتم رشته پزشکی را هم می‌توانستم انتخاب کنم اما به دلیل علاقه‌ام‌ رشته شیمی را انتخاب کردم. در دانشگاه مشهد علاوه بر اینکه  دانشجو بودم استاد نقاشی هم بودم و از این طریق امرار معاش می‌کردم.

بعد از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه مشهد، می‌خواستم به انگلستان بروم و کارهایم را هم انجام داده بودم اما استادم به دلیل برخی مسائل که به دانشگاه کرمان رفته بود، خواست که به آنجا بروم.

در کرمان با همکاری دوستانم آزمایشگاه کوچکی برای خود ساخته بودیم، قبل از راه افتادن دانشگاه و در همانجا با کمک اساتیدی موفق شدیم ماده‌ای کشف کنیم. اولین مقاله علمی را در این استان به جهان معرفی کردیم و این مقاله جزو پنج مقاله برتر جهان انتخاب شد، اتفاقا مسوولان کرمان جوایز خوبی هم به ما دادند.

از همان زمان علاوه بر کار تحقیقاتی روی شیمی، علاقمند به کار گیاهان دارویی بودم، به دلیل شناختی که دوستان دانشکده داروسازی دانشگاه تهران روی کار ما داشتند، باهم کار تحقیقاتی روی گیاهان دارویی را آغاز کردیم که هدف «بررسی فیتوشیمیایی گیاهان ایران از خلیج فارس تا دریای مازندران» بود. این طرح بسیار جالب بود و به طب سنتی و گیاهی می‌پرداخت که در ایران بسیار مظلوم واقع شده و کاری روی آن نشده است.

  فیتوشیمایی میان رشته‌ای از دانش پایه شیمی و گیاه شناسی است که به بررسی ترکیبات موجود در گیاهان و چگونگی استخراج آنها می‌پردازد. اگر ترکیباتی مانند آلکالوئید و ساپوئینها در گیاهان وجود داشته باشد می‌توانیم به آنها گیاهان دارویی بگوییم. ضمنا اگر دقت کرده باشید گیاهی که در طب سنتی مطرح شده و به عنوان دارو مصرف می‌شوند اکثرا در جاهای مختلف اسم‌های مختلفی دارند، مانند « آزربه» همدان که در شیراز به اسم «آویشن» می‌شناسند و همینطور ترک‌ها و کردها و دیگر زبان‌ها هرکدام اسم‌های مختلفی روی آن گذاشته‌اند.

در آن تیم گیاه‌شناسان قهاری بودند که در مورد هر گیاه اسم علمی مشخصی را عنوان می‌کردند و کار انجام می‌شد، از آنجا که ایران اقلیم متفاوتی دارد این موضوع باعث می‌شود گیاهان اثرات مختلفی داشته باشند؛ هدف ما در این تیم ابتدا علمی کردن روش‌های سنتی بود و بعد به روش فیتوشیمیایی این موضوع را بررسی کردیم که مثلا یک گیاهی ترکیب «آلکالا» دارد یا خیر و این چه مقدار است.

ما در مورد گیاهان و اینکه کجا کشت ‌می‌شوند؛ موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهیم اما متاسفانه تیم تعطیل شد و همین شد که به همدان برگشتم و کارم را اینجا دنبال کردم.

همدان که آمدم به دلایل مختلفی ادامه تحصیل ندادم و در حد لیسانس ماندم اما خوشبختانه به آنچه می‌خواستم رسیدم و دانشجویان زیادی هم تربیت کردم. ضمنا با گروه‌های مختلفی کار کرده‌ام با بچه‌های کارشناسی ارشد و دکترای رشته فیزیک هم مقاله دارم و با بچه‌های دندان‌پزشکی هم کار کرده‌ام، با رئیس دانشکده دندان‌پزشکی آقای میراسماعیلی و خانم فرهادی مقاله داریم و چاپ شده است. برخی از دوستان ما در دانشگاه منچستر هستند و با آنها هم مقاله‌ داریم و کارهای خوبی انجام داده‌ایم. با بچه‌های کشاورزی هم کار کرده‌ام و اتفاقا در نانوتکنولوژی هم ادعا دارم و به همین دلیل اکثر کسانی هم که می‌خواهند در رشته نانوتکنولوژی دانشگاه بوعلی همدان فعالیت کنند به سراغم می‌آیند.

در رشته نانوتکنولوژی ترکیبات بسیار خوبی ساخته‌ام و می‌توانید بیایید و از نزدیک ببینید، اکثر اکسیدات فلزات را در حد چند نانومتر قادریم با قیمت بسیار ارزان بسازیم و حتی برخی از آنها را در حد پایلوت ساخته‌ایم.

بنده به لطف خدا درآمد خوبی دارم و یکی از دلایلی هم که باعث شده در تهیه بسیاری از ترکیبات موفق باشم، وضعیت مالی خوبم است چون ابتدا خواستم درآمدی کسب کنم بعد در این تحقیقات هزینه کنم.کارخانه مرکب‌سازی دارم که یکی از کارخانه‌های نمونه ایران معرفی شد و از وزارت صنایع لوح تقدیر دریافت کردم. هرآنچه در این کارخانه درآمد داشته‌ام سعی کرده‌ام در تحقیقاتم هزینه کنم.

بنده این دارو که در درمان کرونا موثر است را چهارسال پیش ساخته‌ام، هدف بنده از ساخت این دارو مقابله با ویروس‌ها بود، شاید بیش از چند میلیارد تومان برای آن هزینه کرده‌ام و اینطور نبوده که به یکباره بگویم دارویی ساخته‌ام که در بیماری کرونا موثر بوده است. خدا را شاکرم که این دارو در درمان کرونا موثر است و تعداد زیادی از بیماران مبتلا را درمان شده‌اند و می‌توانم به جرات بگویم که این دارو می‌تواند کرونا را سرنگون کند.

فارس: در خصوص این دارو بیشتر توضیح دهید.

چندین سال پیش موضوعاتی در این خصوص و در مورد ویروس‌ها و باکتری‌ها داشتم و هدفم هم ثبت دارویی به عنوان کار جدید در تاریخ بود.

موضوع داروی کرونا مربوط به امروز نیست، بارها در رسانه‌ها به خصوص خبرگذاری بیصدا در مورد درمان بیماران ویروسی تبخال صحبت‌هایی داشتم، در مورد داروی بیماری ویروسی «تب برفکی» هم صحبت کردم که در حال حاضر به مرحله تولید رسیده است. در این مصاحبه گفتم که به داروهایی دسترسی پیدا کرده‌ایم که می‌تواند اکثر ویروس‌ها را از بین ببرد و اگر دانشگاه‌ها به کمک ما بیایند این دارو به احتمال زیاد قادر به درمان بیماری «ایدز» و «سرطان» خواهد بود که متأسفانه به کمک ما نیامدند.

شاید بپرسید چرا این صحبت را می‌کنم؟ اما می‌خواهم بگویم این مطلب متعلق به امروز و دیروز نیست و ۱۲ سال است روی این مسائل کار می‌کنم و تمام هم و غم بنده درمان بیماری‌های ویروسی است.

بالاتر هم گفتم با کمک بچه‌های دانشکده داروسازی دانشگاه تهران طرحی را به نام «بررسی فیتوشیمیایی گیاهان دارویی کل ایران» اجرایی کردیم که مسوول مجموعه دکتر یعقوب آیینه‌چی بود، وقتی ایشان از ایران رفتند به همدان آمدم و کارم را جدی‌تر پیش بردم.

تقریبا ۲۰۰ تا ۲۵۰ مورد از گیاهان دارویی استان همدان را بررسی فیتوشیمیایی کرده‌ایم و البته همان مسوولیت که دکتر آیینه‌چی به بنده داده بودند را اینجا هم برگرفتم و جدی مسائل را پیگیری کردم. ما تلاش می‌کردیم راه جدید برای درمان بیماری‌های ویروسی و میکروبی پیدا کنیم.

تاکنون ویروس کرونا درمانی نداشته و دلیل آن به نظرم این است که این ویروس یک مولکول شیمیایی بسیار بزرگ است. وقتی بیماری میکروبی درمان می‌شوند با داروهای آنتی‌بیوتیک میکروب مسموم شده و این مسمومیت شدید بیماری را از بین می‌برد، هرچند صدمه‌ای هم به بدن می‌زند اما من برای درمان و حذف ویروس‌ها و باکتری‌ها ماده‌ای یافته‌ام و البته دارویم یک طیف و یک مجموعه خاص از داروهاست و ترکیب شیمیایی خاص نیست.

وقتی مطالعه‌ای روی این دارو داشتم متوجه شدم که می‌تواند به باکتری، میکروب یا ویروس وصل شود چون سطح این ترکیبات حال ویروس‌ها یا باکتری‌ها عامل‌هایی دارند که می‌تواند به داروی ما وصل شود و این اتفاق بیافتد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرا : وین تم
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت نشریه است