بیصدا

بیصدا

اخبار جدید در حوزه فناوری اطلاعات
امروز: یکشنبه , ۲۹ فروردین , ۱۴۰۰
X
صالحی:  آژانس تا سه ماه حق دسترسی به سیستم های ضبط کننده اطلاعات و دوربین ها را ندارد

صالحی: آژانس تا سه ماه حق دسترسی به سیستم های ضبط کننده اطلاعات و دوربین ها را ندارد

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به تفاهم اخیر با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: آژانس تا سه ماه حق دسترسی به سیستم های ضبط کننده اطلاعات و دوربین ها را ندارد و اگر تا سه ماه تحریم ها لغو نشد ما اطلاعات را از بین می بریم.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگذاری بیصدا، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در برنامه بدون تعارف درباره قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران و توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی عنوان کرد: در قانون پیش بینی شده بود که دو ماه بعد از تصویب قانون اگر آنها وفای به عهد نکردند، ما اجرای پروتکل الحاقی را متوقف می کنیم و همین کار را نیز انجام دادیم.

وی افزود: آخرین قدم هم مذاکره ای بود که بنا به درخواست آژانس از ایران شد که اظهار علاقه کردند بیایند و صحبت کنند و ما بعد از مشورتی که با ارگان های ذیربط و مسئولان ارشد داشتیم موافقت کردند آقای گروسی به ایران بیاید و مذاکره کنیم.

صالحی درباره سفر گروسی به تهران خاطرنشان کرد: آژانس به ما گفت که اگر پروتکل الحاقی را متوقف کنید و بعد از دو هفته دیگر برجام اجرایی شد و طرف های مقابل به تعهداتشان برگردند، اگر در این فاصله ما هیچ حضوری نداشته باشیم یک انقطاع اطلاعاتی خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما نزدیک به ۵۰ سال است در موافقتنامه پادمان هستیم و ما فقط پروتکل الحاقی را که در برجام پذیرفته بودیم داوطلبانه اجرا کنیم، متوقف کردیم، اظهار داشت: مسئولان نظام همه گفته اند اگر طرف مقابل برگشت و همه تعهداتش را انجام داد، ما هم به عقب برمی گردیم و همه تعهداتمان را انجام می دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی توضیح داد: یکی از تعهدات ما اجرای پروتکل است و در پروتکل یک کار مستمر است و آن عکسبرداری و فیلمبرداری مستمر است و اگر در آن انقطاعی ایجاد شود و توقفی در آن حاصل شود، باعث ایجاد بهانه ای برای طرح سوالات عجیب و غریب می شود. به اعتبار اینکه این مسئله ادامه یابد، به لحاظ فنی گفتیم حرف حقی است.

وی با اشاره به مذاکراتش با رافائل گروسی در تهران عنوان کرد: وقتی که ما مذاکره می کنیم در خلأ که مذاکره نمی کنیم، من قبل از اینکه وارد مذاکره شوم قبلا با مسئولان ارشد نظام و مراجع ذیربط مسائل را مطرح می کنم و چارچوب و کف ها و چارچوب مذاکره را مشخص می کنند. ما در آن چارچوب حرکت کردیم و به لطف خدا این امر محقق شد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: آژانس تا سه ماه حق دسترسی به سیستم های ضبط کننده اطلاعات و دوربین ها را ندارد.

وی در بیان چرایی این سه ماه نیز گفت: آژانس هر سه ماه یک گزارش می دهد و ما هم نگفتیم سر سه ماه. ما گفتیم تا سه ماه. ممکن است هفته آینده به برجام برگردند. این تا سه ماه را گذاشتیم که تا گزارش بعدی مسئله را در بربگیرد.

صالحی گفت: اگر تا سه ماه چنین نشد ما اطلاعات را از بین می بریم و از آنها هم خواهش می کنیم که دوربین ها را برچینند.

در حال تکمیل…

 

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرا : وین تم
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت نشریه است