بیصدا

بیصدا

اخبار جدید در حوزه فناوری اطلاعات
امروز: شنبه , ۹ اسفند , ۱۳۹۹
X
پکن، طرح ضدچینی پارلمان کانادا را محکوم کرد

پکن، طرح ضدچینی پارلمان کانادا را محکوم کرد

وزارت خارجه چین طرح ضد چینی پارلمان کانادا، در ارتباط با مساله سین کیانگ، را به شدت محکوم کرد و گفت مراتب اعتراض خود را به اتاوا اعلام کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگذاری بیصدا، وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای طرح ضد چینی پارلمان کانادا را محکوم کرد.

نمایندگان پارلمان کانادا روز دوشنبه طرحی را تصویب کردند که در آن ادعا شده رفتار چین با اقلیت اویغور ایالت «سین‌کیانگ»، «نسل کشی» است.

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد پکن این طرح را محکوم و رد می‌کند و افزود مراتب اعتراض شدید خود را به طرف کانادایی اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، این طرح غیر الزام‌آور با ۲۶۶ رای موافق در پارلمان کانادا در مقابل صفر رای منفی تصویب شد.

بر اساس این گزارش، نمایندگان کانادایی همچنین متمی را تصویب کردند که در آن از دولت خواستند از کمیته بین‌المللی المپیک بخواهد میزبانی المپیک زمستانی ۲۰۲۲ را در صورت ادامه «نسل‌کشی» از چین بگیرد.

ترودو پیشتر در خصوص استفاده از کلمه نسل کشی هشدار داده و گفته بود که این اصطلاح را دستورالعمل‌های دقیق بین‌المللی مشخص می‌کند و استفاده نادرست از آن باعث تضعیف اختصاص آن می‌شود. وی در ادامه ادعا کرد باید در این خصوص که آیا نقض حقوق بشر در سین‌کیانگ را می‌توان مثابه نسل‌کشی دانست، رایزنی‌های بین‌المللی انجام شود.

پیشتر نمایندگی چین در سازمان ملل متحد در واکنش به اتهام‌زنی‌های مکرر آمریکا در این نهاد، دروغگویی را عادت واشنگتن خوانده بود.

پامپئو در آخرین روز از حضور در دولت آمریکا، در ادعایی مضحک، رفتار مقامات چین در استان سین‌کیانگ را مصداق نسل‌ کشی توصیف کرد. «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه جدید آمریکا هم در مجلس سنا پیش از تایید برای این سمت به این سوال که آیا از چنین موضعی تبعیت می‌کند، پاسخ داد: «قضاوت من نیز همین است».

وزارت امور خارجه چین در واکنش به این ادعاها گفته «با ثبات اجتماعی، توسعه اقتصادی، هماهنگی مذهبی و بهبود معیشت در منطقه خودمختار اویغور سین‌کیانگ‌، مردم از همه گروه‌های قومی از جمله مردم اویغور زندگی مرفه و شادی را در آنجا دارند».

این وزارتخانه در ادامه در اشاره به یک نظرسنجی که نشان می‌دهد ۷۵ درصد مسلمان آمریکا معتقدند علیه جامعه مسلمان در این کشور تبعیض زیادی وجود دارد، گفت تبعیض نژادی سیستماتیک و خشونت پلیس را می‌توان در سیستم‌های قضایی و اجرای قانون ایالات متحده یافت.

انتهای پیام/م

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرا : وین تم
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت نشریه است