بیصدا

بیصدا

اخبار جدید در حوزه فناوری اطلاعات
امروز: یکشنبه , ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰
X
کاهش ۴۸۵۷ واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار ۴۳ هزار میلیارد تومان شد

کاهش ۴۸۵۷ واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار ۴۳ هزار میلیارد تومان شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم در یک روند نزولی با کاهش ۴۸۵۷ واحد روبه‌رو شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگذاری بیصدا، بورس اوراق بهادار تهران این هفته روی دنده نزولی قرار گرفته و امروز هم از ابتدای ساعات معامله رو به کاهش بود، به گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص کل با کاهش ۴ هزار و ۸۵۷ واحد به رقم یک‌میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۸ واحد رسید. 

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن با کاهش ۶۷۳ واحد به رقم ۴۳۴ هزار و ۶۹۷ واحد رسید. 

ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۴ میلیون و ۸۹۶ هزار میلیارد تومان رسید. 

امروز معامله‌گران در بورس بیش از ۳٫۱ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۱۹ هزار فقره معامله و به ارزش ۳ هزار و ۹۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

نقشه معاملات امروز بورس تهران

همچنین ارزش معاملات فرابورس ایران امروز به بیش از ۴۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند که مجموع ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس به بیش از ۴۳ هزار و ۶۹۸ میلیارد تومان رسید. 

البته عمده ارزش معاملات فرابورس مربوط به فروش اوراق دولتی در عملیات بازار باز بوده که برای تأمین مالی شرکتهای دولتی و دولت انجام می‌شود و مشتریان آن نیز بانک‌ها و صندوق‌های با درآمدهای ثابت هستند. 

اگر نگاهی به شاخص‌های بورس بیندازیم، همه این شاخص‌ها قرمز بودند. البته میزان ریزش شاخص قیمت‌ها زیر نیم‌درصد بوده است. 

روند یکساله شاخص بورس تهران

شاخص کل و شاخص قیمت در معیار وزنی ارزشی ۳۹ صدم درصد کاهش یافته‌اند. 

همچنین شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۱۵ صدم درصد کاهش یافته‌اند.

شاخص آزاد شناور ۳۶ صدم درصد کاهش یافت. 

شاخص بازار اول بورس ۵۱ صدم درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس ۲۵ صدم درصد کاهش یافت. 

امروز نمادهای شستا، پتروشیمی نوری و فولاد مبارکه بیشترین اثر افزایش در شاخص بورس را داشتند و در سوی دیگر نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، ملی مس، پالایش نفت اصفهان و سرمایه‌گذاری غدیر بیشتری اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران شامل دارویی برکت، ایران خودرو، شستا، پالایش نفت اصفهان، ملی مس ایران، فولاد مبارکه و معدنی اپال کانی پارس بوده‌اند.

وضع امروز پالایش یکم

خریداران پالایش یکم هنوز با ۲۷ درصد زیان همراه هستند،‌هر واحد این صندوق سرمایه‌گذاری به نرخ ۱۰ هزار تومان به مردم فروخته شد،‌امروز ۷۳۲۲ تومان است.

در فرابورس ایرن هم امروز شخص کل ۲۴ واحد رشدکرده و به رقم ۱۷ هزار و ۷۹۶ واحد رسید. 

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و ۲۰۹ هزار میلیارد تومان رسید؛ یعنی در مجموع ارزش روز شرکت‌های بورسی و فرابورسی ایران به بیش از ۶ میلیون میلیارد تومان رسیده است. 

معامله‌گران در فرابورس ایران امروز بیش از ۹۸۲ میلیون سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۷۷ هزار نوبت معامله و به ارزش ۴۰ هزار و ۵۹۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

امروز نمادهای آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس، مدیریت انرژی امید تابان هور و فولاد ارفع بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته‌اند. درسوی دیگر، نمادهای ذوب‌هن، پتروشیمی تندگویان و صبا تأمین بیشتر اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است. 

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل لاستیک یزد، پتروشیمی تندگویان، آریا ساسول، توسعه مسیر برق گیلان، انرژی پیوندگستر پارس، سرمایه‌گذاری صبا تأمین و مدیریت انرژی امیدتابان هور بوده‌اند. 

به گزارش فارس، با توجه به اینکه یکی از مأموریت‌های بازار سرمایه تأمین مالی کلان برای اقتصاد کشور است، امروز اوراق دولتی در فرابورس ایران به ارزش ۴۰ هزار میلیارد تومان معامله شد که یکی از روش‌های غیرتورمی برای تأمین مالی دودلت و شرکت‌های دولتی به شمار می‌رود.

همچنین براساس قول‌هایی که مدیران شرکت سپرده‌گذاری مرکزی داده‌اند، قرار است مرحله دوم سود سهام عدالت مشمولان در ماه مبارک رمضان واریز شود. ۵۰ درصد سود سهام عدالت در ۲۸ اسفند ۹۹ واریز شد و ۵۰ درصد دوم که به ازای سهام ۵۳۲ هزار تومنی حدود ۹۸ هزار تومان برآورد می‌شود، به زودی و در ماه مبارک رمضان از طریق شماره شبا به حساب دارندگان سهام عدالت واریز می‌شود.

انتهای پیام/ب

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرا : وین تم
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت نشریه است