بیصدا

بیصدا

اخبار جدید در حوزه فناوری اطلاعات
امروز: چهارشنبه , ۱۷ آذر , ۱۴۰۰
X
دیدار دبیر اجرایی کشورهای همسود با وزیر خارجه ازبکستان

دیدار دبیر اجرایی کشورهای همسود با وزیر خارجه ازبکستان

دبیر اجرایی کشورهای جامعه همسود که برای نظارت بر نحو برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان به «تاشکند» سفر کرده است با وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگذاری بیصدا در تاشکند، «سرگئی لبداف» رئیس کمیته اجرایی، دبیر اجرایی کشورهای جامعه همسود که به سرپرستی ناظران جامعه همسود برای انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان وارد  «تاشکند» شد، با «عبدالعزیز کامل‌اف» وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد.

در این دیدار تاکید شد که اعزام ناظران جامعه همسود یک نشانه علاقمندی بزرگ همکاران در جامعه همسود به اصلاحات و دگرگونی ها در حال وقوع در ازبکستان است.

طرف ازبکی گزارشاتی را در مورد کارهای در دست انجام در ازبکستان برای تکامل قانون انتخاباتی، تشدید نقش پارلمان و احزاب سیاسی، تقویت کنترل اجتماعی در جریانات سیاسی در اختیار ناظران جامعه همسود قرار داد.  

طرفین در این دیدار نتایج نشست اخیر روسای جمهور کشورهای عضو جامعه همسود و نشست شورای وزرای امور خارجه، روند اجرای توافقات به دست آمده و ابعاد اولویت دار همکارهای متقابل در چارچوب جامعه همسود را بررسی کردند.

جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع پس از فروپاشی شوروی سابق شکل گرفت. بیانیه تاسیس این اتحادیه در ۲۱ دسامبر ۱۹۹۱ (۲۰ آذر ۱۳۸۰) در «آلماتی» توسط رهبران آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و اوکراین امضا شد.

عضویت گرجستان دراین اتحادیه به دنبال تصمیم رسمی روسای جمهور کشورهای عضو در ۳ دسامبر ۱۹۹۳ (۱۲ آذر ۱۳۸۲) و به دنبال درخواست «ادوارد شواردنادزه» رئیس جمهور گرجستان در ۸ اکتبر ۱۹۹۳ (۱۶ مهر۱۳۸۲) صورت گرفت.

بیش از ۷۰ درصد بودجه جامعه مشترک المنافع توسط روسیه پرداخت می‌شود.

انتهای پیام/.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و اجرا : وین تم
هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت نشریه است